strona główna
Ukraina

zamki kresów

   awno, dawno temu... Żartowałem, spróbuję inaczej ;-).
      Obszary dawnej Rzeczypospolitej, pamiętającej dzieje znanych Sienkiewiczowskich bohaterów, sięgały daleko na wschód. Obejmowały one swym zasięgiem, część obszarów dzisiejszej Litwy, Białorusi, Ukrainy, Łotwy, Rosji. Chocim Przez krótki czas nawet, ziemie Rzeczypospolitej, oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego wraz z lennami, miały swój zasięg w dzisiejszej Rumunii, Mołdawii i sięgały swym zasięgiem aż do brzegów Morza Czarnego. Od momentu najazdu Szwedów na Polskę w 1655 roku, a nieco później wojsk Tureckich, obszary Rzeczypospolitej zaczęły się stopniowo kurczyć. Dopiero po I Wojnie Światowej i zakończeniu Rozbiorów, Polska odzyskała część dawnych terenów na wschodzie. Lwów Wydarzenia mające tu miejsce, były bardzo burzliwe i krwawe. Ziemie te, wskutek działań wojennych przechodziły z rąk, do rąk, przez co jej historia związana jest z wieloma narodami. Starania o nie, prócz Polaków, czyniły hordy Tatarskie, wojsko Kozackie, czy zastępy Moskali. Zamki budowane tu już w XIV wieku miały pełnić głównie zadanie obronne, dawnych granic Rzeczypospolitej. Służyły też jako schronienie dla kupców, których szlaki handlowe wiodły od morza Czarnego, aż do Bałtyku. Kamieniec Podolski Niemałą rolę w obronności tych terenów odgrywały również obronne cerkwie czy kościoły, których również nieco tu ocalało. Zachowało się tu w niemal nienaruszonym stanie, wiele dworków i pałaców, których fundatorami były znane polskie rody. Widok tych zabytków bardzo cieszy zwiedzających, gdyż ich stan obecny sprawia wrażenie iż czas się dla nich zatrzymał na kilka wieków. Jest to zarazem nieco dziwne, gdyż w okresie powojennym wielki Związek Radziecki i jego sowiecka polityka dla państw Układu Warszawskiego, polegała na totalnym i bezpowrotnym niszczeniu wszelkich zabytków kultury, świadczących o kulturze przodków zamieszkujących te ziemie. Podróżując po Litwie, czy Białorusi, można spotkać bardzo wiele śladów tej postsowieckiej spuścizny.
To wszystko zachęca do odwiedzenia Ukrainy by osobiście odczuć "ducha" tamtych czasów. Pomysł takiego wyjazdu zrodził się w pociągu relacji Czerniowce-Lwów podczas długiej rozmowy z Ukraińskim artystą rzeźbiarzem. Wiele ciekawych wątków, interesujących tematów i praktycznych informacji pozwoliły mi przygotować trasę. Oczywiście bardzo duża ilość zabytków w tym regionie pozwoliła by zorganizować imprezę znacznie dłuższą. Ja jednak (ze wzgl. czasowych) wybrałem wydaje mi się optymalną trasę. Co nie znaczy że nie będzie kolejnych ;).

Poniżej mapka, oraz skrócony opis trasy planowanego wyjazdu.



dzieńtrasadystanswybrane atrakcje
pierwszyMedyka >> Sambir 70 km.zabytkowe miasteczko Sambir
drugiSambir >> Drohobycz 31 km.znany nie tylko w Polsce - uroczy Drohobycz
trzeciDrohobycz >> Żórawna 70 km.zabytkowy Stryj
czwartyŻórawna >> Bereżany 60 km.starówka w Bereżanach
piątyBereżany >> Buczacz 72 km.pierwszy na szlaku zamek, oraz uroczy Buczacz
szóstyBuczacz >> Borszcziv 68 km.tu znowu 2 zameczki
siudmyBorszcziv >> Pryhorodok 62 km.dzisiaj kolejne 2 zamki
ósmyPryhorodok >> K.P. 40 km.zamku w chocimiu i K. P. nie trzeba chyba reklamować
dziewiątyK.P. >> Czortkiv 80 km.dziś chyba najsłynniejszy zamek w K.P. oraz zabytkowy Czortkiv ze swoim zameczkiem
dziesiątyCzortkiv >> Terebovyja 45 km.zabytkowa Terebovyja
jedenastyTerebovyja >> Zbaraż 60 km.po drodze zabytkowy Ternopil i potężny zamek w Zbarażu
dwunastyZbaraż >> Kremenec 65 km.po drodze znowu 2 zamki, oraz klasztor obronny w Pocaiv
trzynastyKremenec >> Dubno 45 km.zamek w zabytkowym Dubnie
czternastyDubno >> Luck 54 km.Po drodze Muzeum Młynarstwa, oraz zamek i zabytkowy Luck
piętnastyLuck >> V.V. 77 km.wiele zabytków w V.V.
szesnastyV.V. >> Żovkva 105 km.po drodze interesujący Belz i zabytkowa Żovkva
siedemnastyŻowkva >> Lwów 30 km.tego nie trzeba komentować
osiemnasty Lwów 0 km.ztylko zwiedzanie, a wieczorem odjazd do Polski

     Na wschód od Lwowa, jest jeszcze kilka bardzo interesujących miejscowości, w których znajduje się kilka średniowiecznych zabytków obronnych i (nie tylko). Trasa zajmie 2 dni (ok 50km dziennie), jeżeli czas pozwoli (i siły, o kasce nie wspomnę;-)), można będzie nieco przedłużyć wyjazd. No, ale czas pokaże.

Masz pytania? Napisz